Co warto zobaczyć
Iskra jest pięknie położona pośród lasu, z widokiem na górskie zbocza, jest więc świetną bazą wypadową dla lubiących górskie wycieczki turystów - tuż obok biegną liczne szlaki turystyczne.
Piwniczna Zdrój to miasto uzdrowiskowe Beskidu Sądeckiego. Zachodnią granicę stanowi rzeka Dunajec, której odcinek pomiędzy Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą uznawany jest za najbardziej malowniczy przełom w Polsce, a także w Europie. Na tej trasie odbywają się od maja do września spływy.
Centralną rzeką Beskidu Sądeckiego jest Poprad, mający swój początek na terenie Słowacji. Również tą rzeką organizowany jest spływ łodziami na odcinku Piwniczna - Rytro.
Piwniczna Zdrój ma już ponad 650 lat.
Miasto założył Kazimierz Wielki w 1348 roku, a układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami zachował się niezmieniony do dzisiaj. Na środku rynku stoi zabytkowa studnia z XVII wieku.
Od lat 80-tych XIX wieku, kiedy to odkryto właściwości lecznicze wód mineralnych, rozpoczyna się rozwój uzdrowiska. Kierowani są tu pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego i układu trawienia.
Wypoczywając w Beskidzie Sądeckim warto również zwiedzić:
STARY SĄCZ: niewielkie miasto w całości stanowiące zabytek architektury miejskiej, które było własnością błogosławionej Kingi, żony Bolesława Wstydliwego
NOWY SĄCZ: dawne miasto wojewódzkie z licznymi zabytkami m.in. zespołem staromiejskim rynku (drugi pod względem wielkości rynek w Polsce, zaraz po krakowskim) oraz parkiem etnograficznym. Skansen przedstawia wieś sądecką z XIX wieku.
KRYNICA: jedno z największych i najsłynniejszych uzdrowisk górskich w Polsce. Położone u stóp Góry Parkowej, które już w 1807 roku uznane zostało za kurort.
DOLINA POPRADU
Turystom zmotoryzowanym polecamy wycieczki Doliną Popradu (Muszyna, Rytro), czy też poprzez przejście graniczne Piwniczna - Mniszek nad Popradem, wyjazdy na Słowację.